Zarządzanie konfliktami i rozwiązywanie problemów w projekcie

Zarządzanie konfliktami i problemami jest jednym z najważniejszych elementów skutecznego zarządzania projektami. Efektywne i szybkie rozwiązywanie problemów podczas realizacji projektów to podstawa współpracy w grupie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie identyfikować i usuwać problemy w projekcie, a także jak zarządzać konfliktami i dyskusjami w zespole.

Konflikty – standard w projektach


Konflikty są czymś naturalnym, który pojawia się w każdym projekcie. Jak dowodzą badania, managerowie projektów poświęcają aż 45% swojego czasu na rozwiązywanie konfliktów w spotkaniach i dyskusjach. Tego rodzaju napięcia pojawiają się często – i na szczęście, managerowie są przygotowani na radzenie sobie z tymi zarządzanymi konfliktami.

Korzyści z przyjętego podejścia


Dobrze zarządzane konflikty w projekcie mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na zespół. W odniesieniu do efektywności, dzięki rozwiązywaniu problemów można liczyć na wzrost współpracy i kreatywności w projekcie. Mając na względzie, że coraz częściej w organizacjach pojawia się ludzie z różnych kultur, języków i pochodzenia, załadowanie tylko samych korzyści z przyjętego podejścia do konfliktów są ogromne.

Interesuje Cię temat: Jak rozwijać motywację wewnętrzną

Efektywnie radzenie sobie z konfliktami


Aby zapanować nad konfliktami, manager projektu powinien aktywnie słuchać uwag wyrażanych przez członków zespołu. Należy okazywać współczucie, robić swoją robotę i przekazywać wartościowe opinie. To pokazuje, że cenisz swoich ludzi i ich poglądy. Poniżej znajdują się cztery korzyściavings, które manager projektu może osiągnąć dzięki skutecznemu radzeniu sobie z konfliktami:

  • Pomoc w tworzeniu zespołu zaangażowanego w projekt;
  • Efektywniejsze wykorzystywanie zasobów w projekcie;
  • Poprawa kooperacji i team-buildingu;
  • Zerwanie z obawami o odrzucanie przez wszystkie strony.

7-krokowy proces rozwiązywania problemów

Manager projektu powinien również znać 7 kroków do radzenia sobie z konfliktami. Ten proces wygląda następująco:

  • Określenie problemu i jego przyczyn;
  • Ustalenie scenariusza rozwiązywania problemu;
  • Sformułowanie planu działań również dla siebie, jako managera;
  • Określenie roli członków zespołu;
  • Ustalenie metod aktywnego słuchania i zadawania pytań;
  • Zdefiniowanie oczekiwanych wyników;
  • Monitorowanie postępów w procesie.

Zakończenie


Konflikty wewnątrz zespołu są czymś zupełnie naturalnym. Jednakże dzięki odpowiedniemu rozwiązywaniu i przedsięwzięciu działania można je skutecznie zarządzać. Manager projektu powinien być świadomy przyczyn pojawiających się konfliktów i wdrażać 7-krokowy proces w celu rozwiązania tych problemów. Bardzo ważny jest sposób prowadzenia poszczególnych zadań i zachowanie proaktywnej postawy. Mniej konfliktów pozwoli zespołowi na łatwiejsze i szybsze osiągnięcie wszystkich pożądanych wyników.

Dodaj komentarz