Agile. Scrum. Słowa, które zawierają w sobie znacznie więcej niż prostą definicję – w zasadzie przepis na sukces – jak pomyślnie doprowadzić projekt do sfinalizowania. Im bardziej skomplikowane założenia i wymagania projektowe, tym właściwszym podejściem do zastosowania będzie agile, czyli metoda zwinnego zarządzania.
Szkolenie agile foundation uczy uczestników, że zwinne zarządzanie, choć skutecznie, wbrew pozorom nie musi znaleźć zastosowania w absolutnie każdym projekcie. Wiele zależy od specyfiki projektu.
Załóżmy, że projekty są szczegółowe i kluczowe, a niepowodzenie projektowe lub brak odpowiedniej dokumentacji może nawet prowadzić do zagrożenia życia. W tego typu projektach agile może okazać się nieskutecznie, ponieważ zwinne zarządzanie opiera się przede wszystkim na szybkiej reakcji na wynikające przeszkody i problemy lecz dopuszcza znikomą ilość dokumentacji, dbając o to, by utrzymać wykonanie projektu w możliwie jak najprostszy sposób.
Niektóre projekty są również stosunkowo niewielkie, a wymagania są jasno i zwięźle opisane – w przypadku takiego projektu agile szkolenie uczy, że zwinne zarządzanie również może nie znaleźć tutaj zastosowania – choćby przez to, że projekt jest „strukturalny” lub „szablonowy”, i z reguły wiadomo, jakie przeszkody można napotkać podczas jego realizacji, stąd nie ma potrzeby szybkiego odpowiadania na niespotkanie dotąd problemy.
Szkolenia agile raczej prezentują, że metodyka zwinnego zarządzania sprawdza się w projektach innowacyjnych, zwykle zapisanych w formie wymagań, podstawowych funkcjonalności, gdzie ciężko jest przewidzień wszystkie potencjalne scenariusze, w których projekt może okazać się fiaskiem.
Agile pm foundation pozwala zapoznać się z różnego rodzaju wariantami agile i dopasować, o ile to możliwe, odpowiednią wersję metodyki agile nie tylko do danego projektu, ale i do specyfiki i sektora danej firmy. Kiedy warto wprowadzić do firmy metodykę agile – jest to kwestia bardzo indywidualna i może być uzależniona od rodzaju projektu, ale nie tylko.