Jakie wybrać szkolenia? Stacjonarne czy online?

W każdej firmie najważniejszą częścią są pracownicy. Jeśli jesteś szefem, priorytetem powinno być dla Ciebie, żeby Twoi pracownicy mieli zapewnieni dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy ze swojej dziedziny. Jednym ze sposobów na zapewnienie jej jest skorzystanie z szerokiej oferty szkoleń, jakie są dostępne na rynku. Do tej pory najpopularniejszą formą szkoleń były szkolenia stacjonarne. Pandemia covid wiele w tej kwestii zmieniła. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie głównie z oferty szkoleń online. Które są jednak lepsze?

Tak jak w wielu tego typu złożonych kwestiach, trzeba przyznać, że to zależy. Ważna jest tu specyfika wykonywanych przez firmę zadań. W zależności od tego, czym zajmuje się firma, do jej sprawnego funkcjonowania potrzebne są różne kompetencje i zdolności. Wiele z nich lepiej rozwija się w sposób stacjonarny, spotykając się twarzą w twarz. Ale są również takie zawody, których szkolenia mogą w całości odbywać się w przestrzeni wirtualnej bez żadnych strat dla jakości nauki.

Zarówno szkolenia stacjonarne, jak i te online mają swoje wady i zalety. Zajęcia odbywające się w siedzibie firmy mają takie plusy, że dają możliwość bezpośredniego kontaktu, co umożliwia żywe zadawanie pytań, zwiększają integrację zespołu, co przekłada się na późniejszą atmosferę w pracy. Głównym minusem jest jednak to, że takie szkolenia są niezwykle zajmujące. Zazwyczaj wymagają dojazdu do firmy w wolne dni, a nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada. Dużo z nimi zachodu, zwłaszcza teraz, gdy trzeba się stosować do różnego rodzaju zaleceń i obostrzeń sanitarnych.

Zobacz ciekawe szkolenia 2022

Właśnie z tego względu coraz więcej firm decyduje się na szkolenia online. Dają one dużą swobodę. Zazwyczaj wystarczy jedynie dostęp do internetu i każdy pracownik może w takim szkoleniu uczestniczyć bez względu na to, gdzie się aktualnie znajduje. Nie musi nigdzie dojeżdżać, co w dużej mierze ogranicza koszty. Za główny minus tego typu szkoleń uznaje się brak osobistego kontaktu. Wiele osób narzeka także na to, że w trybie zdalnym trudniej jest im skupić uwagę.

Szkolenia to ważna część prowadzenia firmy. Niezależnie od tego, na jaką formę się decydujemy, warto o nich pamiętać.