Postaw na dobrą komunikację.
Jeżeli musisz albo chcesz przerzucić się na możliwości, jakie oferuje praca zdalna, przede wszystkim potrzebujesz się upewnić, czy każdy z zatrudnionych wie, jak ma działać i jakie są bieżące cele. Każdy z nich powinien mieć dobrze wytłumaczone swoje zadania, a ty jako szef najlepiej mu to objaśnisz rozmawiając na żywo. Przynajmniej masz możliwość na udzielenie wyjaśnień na pojawiające się z jego strony pytania i wątpliwości. W przypadku prostych rozmów online wystarczy Skype, jednak przy większych grupach warto zainwestować w dające większe możliwości oprogramowanie. Jeśli w grę wchodzą szkolenia online powyższa opcja jest najbardziej korzystna.
Jeżeli nie ma konieczności spotkań w ramach konferencji, świetnie sprawdzą się w tym przypadku komunikatory, takie jak Google Hangouts, Skype. Każdego dnia nasi pracownicy korzystają z służbowych telefonów i można zlecić im zainstalowanie aplikacji WhatsApp, o ile jeszcze go nie posiadają. To bardzo szybka forma komunikacji umożliwiająca także przesyłanie zdjęć czy pozostawianie wiadomości głosowych. Zarządzanie pracą zdalną wymaga odmiennych metod komunikacji.
Realizowanie czasu pracy
Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Gdy zatrudnieni korzystają z komputerów służbowych, nierzadko instaluje się im całkowicie legalne oprogramowanie śledzące. W innym przypadku niezwykle trudne jest wprowadzenie rzeczywistej kontroli nad poświęconym wykonywaniu zadań czasie. Właściwie widzimy, czy osoba zatrudniona jest tak samo wydajna co w siedzibie firmy. Powinna mimo wszystko każdego dnia przesyłać raport dotyczący wykonanych zadań. Niektóre branże umożliwiają wprowadzenie zadaniowego czasu pracy i jest to rewelacyjne rozwiązanie, gdy zależy nam na efekcie, a nie na czasie potrzebnym do jego osiągnięcia.