Czym jest agile i kiedy warto go stosować?

XXI wiek to wiek ciągłych przemian. Można nawet śmiało powiedzieć, że obecnie dawny porządek rzeczy poszedł trwale w zapomnienie.

O co dokładniej tu chodzi? Otóż obecnie dawne sposoby zarządzania, kierowania ludźmi planowania projektów często się już nie sprawdzają, ponieważ dzisiaj sytuacja na rynku jest wyjątkowo niestabilna, a ponadto pracownicy już też nie decydują się na pracę w jednej firmie przez lata, tak jak kiedyś.

Agile – nowoczesny sposób zarządzania

Tak właśnie narodziło się agile. Co istotne – pojęcie to nie odnosi się tylko i wyłącznie do zarządzania, lecz także do szeregu innych rzeczy, jak chociażby do kierowania projektami czy do oprogramowań.

Generalnie bowiem agile oznacza zwinny, elastyczny. W takim sposobie zarządzania nie ma już jednej nadrzędnej wartości, nie trzymamy się ściśle planu, w ogóle go nie tworzymy czasem, a jego miejsce zajmuje tylko dość ogólnikowy szkic.

W agile bowiem chodzi o to, aby być nastawionym na efekt, na zadowolenie klienta, a nie na konkretną realizację danego planu. Dlatego też agile wymaga zupełnie innego podejścia oraz pewnej zmiany myślenia. Tutaj bowiem zadania dzielimy na małe części i za każdym razem weryfikujemy, czy założenie projektu się nie zmieniło, dopasowujemy kolejny etap zadań do pracy innych zespołów itp.

Agile – możliwości zastosowania

Kiedy warto pójść na szkolenie agile? Generalnie każda firma ma na pewno takie sytuacje i projekty, w których to nie chce od razu planować wszystkiego, bo nie wiadomo jak wyjdzie. Przykładowo chcemy rozszerzyć swoją działalność o nowe spodnie.

Produkujemy pewną serię niejako prototypów i patrzymy, co się będzie działo. Jeśli się przyjmą produkujemy więcej w takim stylu, jeśli nie – zamieniamy nieco prototyp albo w ogóle podejmujemy jeszcze inną decyzję.

Agile project management szkolenie – ważny kurs

Warto jednak dodać, że agile nie jest wcale takie proste do zastosowania w praktyce, dlatego też warto zainwestować w szkolenie z tego zakresu, tym bardziej, że zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane jest nieraz z wielu instytucji.