Co warto wiedzieć o pracy zdalnej

Szybkie przejście w opcję pracy zdalnej wydaje się w dużej mierze problematyczne, ale przeprowadzenie tego procesu krok po kroku zgodnie z planem, wielu zatrudnionym umożliwi realizację zadań. Nie każdy pracownik musi spędzić czas w biurze, dla innych jest to jedyny sposób na połączenie obowiązków domowych z zawodowymi. O tym, jak wygląda zarządzanie webinary szkolą już od kilku lat, wystarczy zapisać się na dostosowany do potrzeb kurs.

Oto kilka rad dotyczących szybkiego przejścia na tryb pracy zdalnej:

  1. Decyzja. Który pracownik może realizować wyznaczone przez pracodawcę zadania zdalnie? W celu ograniczenia chaosu w przedsiębiorstwie najpierw należy podjąć decyzję, czy wszyscy pracownicy będą korzystali z takiej formy pracy. Organizacja przedsięwzięcia ułatwi proces.
  2. Wybór oprogramowania. W zależności od rodzaju realizowanych zadań, zalecane jest wykupienie odpowiednich programów do pracy zdalnej. Niektóre profile zawodowe mają dedykowane dla siebie platformy, inne muszą szukać nowych narzędzi.
  3. Zamiana trybu pracy z offline na online. Jeżeli w przedsiębiorstwie wykonuje się typową pracę związaną z dokumentami, powinna ona zostać w całości przeniesiona do sieci. Wszystkie niezbędne dokumenty należy zeskanować i przenieść na dyski wspólne, do których zatrudnieni będą mieli dostęp z wybranego przez siebie miejsca. Dostępne rozwiązania to na przykład Dropbox lub GoogleDrive. Wszystkie spotkania zespołów zamiast w sali konferencyjnej powinny odbywać się w formie wideokonferencji. Ważny jest wybór platformy kontaktowej. Opcji jest wiele – płatnych i bezpłatnych. Większość firm choćby raz realizowała szkolenia online, a to oznacza korzystanie z programu do wideokonferencji.