Praca zdalna – o czym warto wiedzieć?

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami epidemiologicznymi, pojawiły się nowe formy pracy, w tym praca zdalna. Dotychczas rzadko wybierana przez pracodawców. Wszystko ma swoje plusy i minusy, są jednak podstawowe zasady, z którymi trzeba się zaznajomić, by nie zostać zaskoczonym faktami.

Jeśli chodzi o przejście na pracę zdalną, może być zalecone w formie ustnej i nie wymaga żadnych aneksów do umowy. Jednak po obydwu stronach leży zapewnienie sobie przejrzystości w wykonywaniu zadań i warto sobie zadać więcej trudu, wysyłając choćby maila z potwierdzeniem zmiany formy wykonywania pracy na rzecz przedsiębiorstwa.

Nie każdy ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i rodzinne, żeby w prywatnym mieszkaniu wykonywać swoje zadania – co w takim przypadku? To na zlecającym pracę zdalną spoczywa obowiązek znalezienia zastępczego pomieszczenia. Praca zdalna, to w rozumieniu przepisów praca wykonywana poza stałym miejscem pracy, nie koniecznie musi być to dom zatrudnionego.

O tym, jak to powinno przebiegać ze strony pracodawcy, najlepiej wyjaśnią zarządzanie webinary, podczas których przełożeni poszerzają wiedzę z korzystania z tej metody. Poznają też wartościowe narzędzia do użycia w swojej branży. Szkolenia online całkowicie mieszczą się w realizowaniu cyklu szkoleń, więc i zatrudnieni mogą z nich korzystać, poszerzając swoje kompetencje. O ile istnieje taka wola ze strony przełożonego.

Osoba zlecająca pracę zdalną ma obowiązek zadbać o wyposażenie pracownika w niezbędny sprzęt, nawet gdy wiąże się to ze zwiększonymi kosztami. Nie każda zatrudniona osoba ma odpowiednio zabezpieczony komputer oraz dostęp do szybkiego Internetu. To są podstawy, a bez nich bezpieczeństwo danych i możliwość realizowania zadań w wyznaczonym czasie są zagrożone. Gdy z jakiegoś powodu nie jest to do zrealizowania przypomnieć należy swoim pracownikom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w Internecie.

Dodaj komentarz